fa-newsfa-topnews

این مراسم باشکوه که از سوی علما، طلاب، دانشجویان، کسبه کاران ، متنفذین و نمایندگان هیئت های مذهبی در تهران برگزار گردیده بود با شرکت تعدادی از علما و روحانیت از شهر مقدس قم، شرکت گسترده ی اقشار مردمی، نهاد های فرهنگی، هیئت های مذهبی و… همراه بود.
مراسم با تلاوت ایات از قرآن مجید توسط حجت الاسلام والمسلمین رحیمی آغاز گردید. سپس مجری برنامه جناب حجت الاسلام محمد احمدی ضمن خوش آمد گویی به حاضرین جلسه اعلان مرجعیت حضرت آیت الله العظمی واعظ زاده ای بهسودی(ادام الله ظله العالی) را تبریک گفته به بیان خصوصیات و ویژگی های معظم له پرداخت. در ادامه برنامه، ریاست دفتر ایشان جناب حجت الاسلام والمسلمین داکتر یعقوبی به ایراد سخن پرداخت.
ایشان سلام های گرم حضرت آیت الله العظمی بهسودی(مدظله العالی) را به محضر مهاجرین تقدیم نموده از حضور پرشور علما و مهاجرین در این محفل اظهار قدردانی و سپاس نمود.
ایشان در ابتدا به نقش مرجعیت و جایگاه آن در نظام اسلامی پرداخته اظهار نمود: درزمان غیبت پاسداری از دین، حفظ ارزشهای اسلامی و نشر فرهنگ و معارف اسلامی به عهده ی فقها و مراجع عظام گذاشته شده.
سپس داکتر یعقوبی گزارش مفصل از جریان رونمایی از رساله های آموزشی احکام و اعلان مرجعیت حضرت آیت الله العظمی بهسودی(مدظله العالی) ارائه نموده، اظهار داشت: براساس شرایط حاکم برجامعه و به پاس خدمات دینی، علمی ، فرهنگی، اجتماعی و جایگاه رفیع علمی حضرت آیت الله العظمی بهسودی (مدظله العالی) در کشور، تقاضا جهت اعلان مرجعیت معظم له از سوی علما، روحانیت و مردم بیدار و آگاه از چند سال بدین سو مطرح گردیده بود که خوشبختانه حضرت آیت الله العظمی واعظ زاده بهسودی(دامت برکاته) سرانجام بذل توجه فرموده و در روز پنجشنبه اول ذیقعده الحرام سال جاری در حضور هزاران نفر از مقامات بلند پایه ای حکومتی ، علما و روحانیت عظام ، اساتید دانشگاه ها، مردم خدا جوی کابل در مدرسه ای دارالمعارف اهلبیت (ع) بر کرسی رفیع مرجعیت تکیه زده و افتخار زرینی درتاریخ کشور ما ثبت گردید.
داکتر یعقوبی دربخش دیگر از سخنان خود از مردم بیدار و آگاه افغانستان اظهار قدردانی نموده مردم را نیرو و پادگان مرجعیت دانست و حضور مقامات و اقشار مختلف مردمی بویژه نسل جوان دانشگاهی را محضر فقیه اهلبیت(ع) حضرت آیت الله العظمی واعظ زاده بهسودی ( مدظله العالی) که هر روز دسته دسته حضور پیدا میکنند، نشانه ی خودباوری و خودآگاهی مردم افغانستان و قدرشناسی از مقام مرجعیت دانست.
وی بیان داشت هدف حضرت آیت الله از اعلان مرجعیت و بدوش گرفتن این بار سنگین، خدمت به اسلام و نجات مردم است چه آنکه مرجعیت پناهگاه معنوی مردم و جامعه محسوب میشود.
وی به یک نکته ای کلیدی پرداخت که زعما و مقامات حکومتی درجهت صلاح، ارتقا، عزت و استقلال کشور، به عالم ربانی، فقیه صمدانی و مجتهدی بصیر و خبیری مراجعه میکنند که فراست و درایت هدایت یک جامعه ی بزرگ اسلامی را داشته باشد. فقیه خبیر و بصیری که علاوه بر جایگاه رفیع علمی، تعهد دینی بصیرت سیاسی داشته مدیر و مدبر باشد.فقیه و مجتهدی که در متن مردم و جامعه حضور داشته از شرایط زمان و مکان آگاه باشد.
وی اظهار داشت در عصر حاضر بحمدالله یکی از افتخارات کشور محبوب و ملت سربلند افغانستان ، یکی از مفاخر اسلامی و انسانی، یکی از اسوه های مقدس تفکر اسلامی و یکی از ذخائر علمی وجود مبارک فقیه مجاهد، اسلام شناس معاصر حضرت آیت العظمی واعظ زاده بهسودی(ادام الله ظله الوارف ) است.
ریاست دفتر مرکزی حضرت ایت الله العظمی بهسودی(مدظله العالی) اعلان مرجعیت ایشان را مایه ای دلگرمی و امید تازه برای نسل جوان کشور دانست که باتوجه به حضور معظم له در داخل کشور، این بستر فراهم شده است که مردم سربلند افغانستان بویژه نسل جوان بتوانند درجهت سرنوشت دینی شان به این زعیم دینی اعتماد کنند.
داکتر یعقوبی در بخش دیگری از سخنان خویش حضرت آیت الله العظمی واعظ زاده بهسودی(مدظله العالی) را نعمت بی بدیل الهی برای دنیای اسلام و کشور افغانستان دانسته به تالیفات و تصنیفات ایشان اشاره نموده معظم له را وزنه ای سنگین برای حوزه های علمیه کشور و یکی از ارکان مهم شورای مدیریت حوزه های علمیه کابل دانست.
ایشان همچنین به بیانیه ای تاریخی مرجعیت حضرت ایت الله اشاره نموده این بیانیه را بیانیه جامع، تاریخی و ملی خواند و اظهار داشت این بیانیه مورد استقبال جامعه ای علمی در سرتاسر جهان اسلام بویژه درافغانستان قرار گرفته است.
مراسم با دعائیه ای جناب حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای عادل صادقی غزنوی پایان یافت ودر ختم مراسم شرکت کنندگان از اقدام نیک حضرت آیت الله العظمی بهسودی (مدظله العالی )اظهار قدر دانی وسپاس وبرای معظم له درامر خطیر مرجعیت توفیقات بیشتر آرزو نمودند.
گفتنی است درپایان مراسم بیانیه ی تاریخی مرجعیت معظم له، درمیان شرکت کنندگان توزیع گردید.

دیدگاهتان را بنویسید